Po wigilii Bożego Narodzenia, która w polskich rodzinach katolickich jest najbardziej rodzinnym i radosnym dniem w roku, przyszło oczekiwane przez cały Adwent Boże Narodzenie. W Wigilię odbyła się uroczysta Msza święta zwana pasterką, na pamiątkę przybycia pasterzy do szopy w Betlejem, gdzie narodził się Jezus. W I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia msze święte odbywały się zgodnie z niedzielnym porządkiem. W czasie nabożeństw rozbrzmiewały radośnie śpiewane kolędy, dzieci garnęły się do szopki, choinki błyskały światełkami.

